Jaka istnieje odmienność między kształtownikami giętymi a tymi walcowanymi?


Sprawa, czy bardziej odpowiedni byłby kształtownik aluminiowy, stalowy gięty czy też walcowany, jest naprawdę skomplikowana.


Można by nawet powiedzieć krótko: kształtownik gięty jest o wiele w mniejszym stopniu odporny, czym jest za to zauważalnie mniej kosztowny.


przewody
Author: Mermaid Properties Sp. z o.o.
Source: http://www.mermaid.pl/


oświetlenie
Author: SKOFF
Source: SKOFF
Jednak należy przyznać, że jest to naprawdę wielkie uproszczenie, z jakim najprawdopodobniej nie zgodzi się jakikolwiek profesjonalny inżynier. Kwestia odporności tego typu produktów jest znacznie bardziej złożona, ponieważ zależy od naprawdę wielu czynników. Można też zadać sobie dodatkowe pytanie: przykładowo z jakiego powodu kształtowniki gięte uważane są za mniej odporne? A jeśli tak rzeczywiście jest, to czego można je właściwie zastosować. Kształtowniki walcowane są produkowane w procesie walcowania gorącej stali, aluminium albo innego metalu.


Walcowanie to ma miejsce jeszcze na obszarze huty. Tego rodzaju obróbka sprawia, że kształtowniki posiadają taką samą grubość na całej powierzchni. Proces walcowania pozwala na jednakowe rozłożenie liczby metalu na całej powierzchni walcowania. Z kolei jeżeli chodzi o kształtowniki gięte, to nie mają one jednakowej grubości na całej płaszczyźnie. Podczas procesu gięcia, metal z jednej strony wydłuża się, natomiast po drugiej stronie jest zgnieciony oraz zagęszczony. Rezultatem takiego działania jest to, że krawędź okazuje się najdelikatniejszym obszarem całego kształtownika. Gięcie odbywa się na zimno ( aleklima klimatyzator do mieszkania 50m2 ) lub na gorąco. Należy jednak zaznaczyć, że znacznie bardziej popularne są profile stalowe gięte na zimno oraz profile wykonane z aluminium.


Używając w większym stopniu specjalistyczny język, kształtowniki walcowane oraz gięte różnią się wzajemnie tzw. geometrią przekroju, która odpowiada za wytrzymałość.

Tags: rzeczy, proces, teren, kształt